W tym roku stawiam na LTC

litecoin2

Dziś o wycenie z technologią w tle. Obstawiam, że w tym roku Bitcoin pozostanie królem, ale to Litecoin będzie księciem. Zarówno w kwestii ilości transakcji jak i market kapu. Myślę że ma spore szanse, choć na chwilę wskoczyć na drugą pozycję wyprzedzając nie tylko XRP ale nawet ETH. Dlaczego?

W marcu tego roku, ilość transakcji on-chain w Bitcoinie ponownie sięgnęła sufitu. Bloki znów były zapełnione na maksa, a opłaty transakcyjne ponownie zaczęły rosnąć. Pomijam już problemy tych wszystkich, którzy wykonują transakcje on-chain. Załadowany blockchain to również problem dla użytkowników LN.

Szczęśliwi Ci, którzy mają już pootwierane kanały płatności, albowiem mogą dokonywać transakcji przy użyciu LN niemal za darmo, mając gdzieś wysokie opłaty on-chain.

Jak wiemy, Lightning Network dla sieci Bitcoin rośnie w sile. Coraz więcej węzłów, coraz więcej kanałów. Zapewne w sieci LN jest też coraz więcej transakcji, choć nie sposób ich zliczyć ze względu na mocno prywatny i rozproszony charakter tej sieci. Rośnie jednak również ilość transakcji on-chain. Krotko mówiąc – Bitcoin znowu się zapycha, a żadne konkretne rozwiązanie mające temu zapobiec nie jest wypracowane. Na horyzoncie są pomysły takie jak Plasma czy channel factories. Nie są one jednak dobrze rozpracowanymi koncepcjami i jeśli wejdą w życie, to nie stanie się to jutro, ani nawet za miesiąc. Na powiększenie bloku również się nie zanosi.

Co nas czeka przez najbliższy rok? Zapychający się blockchain bitcoina. Skoro siec Bitcoin już teraz się zapycha (czasami), to co dopiero stanie się, gdy na rynek powróci prawdziwy optymizm? Drogie transakcje on-chain to dużo problemów również dla użytkowników LN. Wysokie koszta zakładania kanału, oraz nieprzewidywalny czas, jaki musimy czekać na potwierdzenie otworzenia kanału nie ułatwiają korzystania z LN.

Niezależnie od tego, kto jakie ma stanowisko w kwestii limitu wielkości bloku, czy w przyszłości takie restrykcje zaprocentuję czy nie, obecnie ten limit to poważny problem. Na naszych oczach rośnie LN – wspaniała technologia, lecz jej potencjału nie da się wykorzystać w oparciu o walutę z zapchanym blockchainem!

To prowadzi nas wprost do wniosku, że w tym roku ponownie na znaczeniu może zyskać Litecoin. Litecoin ma kod niemal identyczny z Bitcoinem co czyni go najlepiej napisanym altcoinem biorąc pod uwagę potencjalną ilość błędów w kodzie. Ponadto Litecoin jest jedynym altem dla którego również istnieje sieć LN. Jeśli wierzymy, że oraz więcej serwisów będzie używało płatności w LN, to pytanie, które się nasuwa – czy skupią się jedynie na LN dla BTC, czy stworzą też alternatywną opcję płatności LN w LTC?

Spójrzmy na to z punktu widzenia kogoś, kto chciałby stworzyć jakąś usługę korzystającą z LN. Niech będzie to np. gra online, w której płacimy 10 groszy za dzień rozgrywki. Oczywiście przez LN. Super sprawa dla osób, które maja już kanały płatności. Ale co z tymi, którzy kanału jeszcze nie maja? Chcieliby sobie np. za parę złotych pograć przez kilkadziesiąt dni i zobaczyć czy im się spodoba. W tym celu muszą rozpocząć korzystać z LN. Krótko mówiąc, muszą wejść w świat LN najprościej i najtaniej jak to możliwe.

Twórcy naszej przykładowej gry zależy, żeby użytkownikowi było jak najłatwiej wejść w świat LN, by mógł zacząć korzystać z gry. Wyobraźmy sobie więc, że twórca gry umieszcza na stronie link prowadzący do kantoru, gdzie np. płacąc określoną kwotę kartą możemy od razu dostać kanał z określoną ilością satoshi do wydania. To najprostszy możliwy sposób wejścia w świat LN. Działałby po prostu tak:

 1. Gracz instaluje portfel LN
 2. Gracz wchodzi na stronę kantoru
 3. Na stronie gracz skanuje ID swojego portfela LN
 4. Gracz płaci karą a na stronie kantoru
 5. Kantor otwiera w jego stronę kanał od razu przekazując mu określone środki na jego stronę kanału płatności. Oczywiście po odliczeniu dla siebie jakiejś prowizji i uwaga.. uwaga… opłaty transakcyjnej dla sieci Bitcoin.
 6. Gdy kanał zostanie założony, użytkownik może opłacać grę lub inne usługi w sieci LN.

I tutaj właśnie w punkcie nr. 5 pojawia się problem. Jeśli gracz chce sobie trochę pograć i chciałby np. założyć kanał na 10zł, to niekoniecznie ma ochotę wydawać dodatkowe 10zł na opłatę transakcyjną w sieci BTC. Powiecie – ”  co z tego, że wyda 10zł na otwarcie kanału, skoro potencjalnie będzie z niego korzystał latami?” Tylko, że ten gracz tego nie wie! On chce tylko pograć w grę a z innymi rzeczami związanymi z LN to “się zobaczy”. W związku z tym, to dodatkowe 10zł opłaty transakcyjnej jest dla niego barierą wejścia. Jest to więc również problem dla twórcy gry. Po prostu – przez wysoką opłatę transakcyjną ciężko mu będzie pozyskać nowych graczy.

Jaką ma alternatywę? Może przy okazji (oprócz BTC) wspierać również LTC? Dużo łatwiej będzie zachęcić nowego gracza do utworzenia nowego kanału w LTC. Wówczas, jeśli chciałby otworzyć kanał na 10zł, to wyda np. 11zł a nie 20zł jak musiałby zrobić w przypadku Bitcoina. To wielka różnica. Wsparcie dla LTC nie jest dla niego szczególnym wydatkiem. LND to zdecydowanie najpopularniejsza z implementacji lightninga i wspiera LTC. Wystarczy go jedynie odpowiednio skonfigurować. Innymi słowy – byłoby dziwne, gdyby twórcy nowych usług bazujących na LN pozostali jedynie przy BTC i nie dali swoim użytkownikom możliwości użycia również LTC.

Krótko mówiąc – obstawiam, że w tym roku nastąpi kilka faktów:

 1. Coraz więcej ciekawych usług korzystających z LN będzie pojawiało się na rynku
 2. Powstanie więc siła zachęcającą nowe osoby do użycia LN
 3. W zawiązku z powyższym (ale nie tylko) na rynek może wrócić ponownie optymizm
 4. W związku z powyższym blockchain BTC zacznie się ponownie zapychać i problem ten nie zostanie rozwiązany jeszcze w tym roku
 5. W związku z powyższym powstanie duża zachęta, by stawiać nody i kanały LN w oparciu o LTC
 6. W związku z tym LTC powinien rosnąć na wartości jako coraz bardziej użyteczna waluta

Ciekaw jestem bardzo co Wy o tym myślicie, zwłaszcza że wśród czytelników tego bloga jest wielu bitcoin maksymalistów. W dniu pisania tego artykułu 1 LTC kosztuje 80 dolarów, a 1 BTC 5250 dolarów. Za 1 BTC można kupić mniej-więcej 64 LTC. Ciekawe jak będzie pod koniec roku.


Jeśli uznałeś/uznałaś powyższy artykuł za wartościowy, zachęcam do wpłacenia jakiejkolwiek kwoty tutaj:


Będzie to dla mnie wskaźnik tego, ile osób faktycznie aktywnie korzystających już z LN czyta te artykuły i dla ilu osób są one na tyle wartościowe, że chce im się opłacić invoice.


Chcesz wiedzieć więcej o Lightning Network? Zapraszam na grupę Lightning Network Polska na facebooku.

One Response
 1. nonsrvm

Leave a Reply

Your email address will not be published.