Wady LN według Ricka

rick

Moi kochani, jedna z osób, która już od dawna prowadzi krucjatę przeciw LN wrzuciła nowy filmik: https://youtu.be/AzaEd2RQuRw. Trochę ma rację, trochę bredzi, więc się odniosę do wszystkich zarzutów.

1. By odbierać płatności trzeba być online – faktycznie, jest to wada LN. Warto jednak zastanowić się z czego ta wada wynika. Wynika z prostego faktu, że nie ma w sieci LN kogoś, kto mógłby odebrać płatności w naszym imieniu. W takim razie jak to możliwe, że w płatnościach on-chain nie musimy być online? Kto w takim razie odbiera naszą płatność? Nikt? Nie, wręcz przeciwnie – wszyscy! W płatnościach on-chain płatność, która ma trafić do nas jest rozsyłana do wszystkich węzłów. Wśród tych węzłów część, to kopalnie, które tą płatność umieszczają w bloku. W płatnościah on-chain ktoś odbiera płatność w naszym imieniu i tylko dlatego możemy być offline. Tylko jakim kosztem? Fatalna skalowalność i problemy z anonimowością (każda transakcja jawna).

Podsumowując, w LN odbiorca musi być online, ale właśnie dzięki temu, LN jest szybki, skalowalny i bardziej prywatny. Podobnie jak z gotówką – przecież odbierając gotówkę z rąk do rąk, tez musisz być online (a w zasadzie to on-real), żeby ją przeliczyć i np. wydać za nią towar. Czy faktycznie bycie online to aż tak wielka wada? Poza tym, w tych rzadkich przypadkach, gdy akurat nie chcemy być online, odbieramy transakcję on-chain. Nikt nie mówi, że transakcje on-chain będą zabronione. Przynajmniej w bitcoinie będzie wybór. Jaką mamy alternatywę? W Monero faktycznie możemy dokonywać bardziej zanimizowanych transakcji, ale za to kosztem jeszcze gorszej skalowalności, bo transakcje te są większe. W Mimmble Wimmble (Grin, Beam) transakcje są niewielkie, blockchain mały, ale żeby odebrać też musimy być online.

2. Problem routingu cały czas nierozwiązany. Bzdura! Przecież routing działa! Najśmieszniejsze jest to, że połowa filmiku jest o routingu. Facet dwoi się i troi, żeby udowodnić, że coś nie może działać, pomimo, że wszyscy widzą, że to działa. Z resztą z filmu widać, że gość nie do końca rozumie jak ten routing działa. Może gdyby zrozumiał jak działa, to by uwierzył, że w ogóle działa. Chociaż do tego wystarczy po prostu zacząć używać LN. Source routing w połączeniu z prywatnymi kanałami płatności będzie w stanie obsłużyć cały świat, o czym pisałem już tutaj: http://lightningnetwork.pl/2019/01/10/prywatne-kanaly/

3. Problemy z legalnością. Rzekomo routujące nody traktowane będą przez instytucje USA na równo z bankami i wymagają licencji bankowej. Po pierwsze – w prawie nigdy nic nie jest takie proste. Podejrzewam, że konieczność uzyskania licencji bankowej wiąże się przede wszystkim z tym, że bank przechowuje środki w imieniu klienta. W przypadku tradycyjnych banków klient jest więc narażony na to, że bank zwyczajnie jego pieniędzy mu nie odda. Myślę, że ustawodawca amerykański nie przewidział sytuacji, w której może istnieć pośrednik finansowy, któremu nie trzeba ufać. Urzędnikom takie “czary-mary” pewnie w głowie się nie mieści. Node routujący w LN, dysponuje tylko i wyłącznie swoimi środkami. Nie powierzamy mu swoich środków. Co do zasady nie przypomina więc banku ani pośrednika finansowego w tradycyjnym rozumieniu. Poza tym na USA świat się nie kończy i co najwyżej wszystkie routujące nody będą zakładane poza granicami tego (coraz bardziej faszystowskiego) państwa.

4. Bezpieczeństwo wymaga aktywnej postawy (obserwacja blockchaina). Racja, to jest wada LN, ale nie tak duża jakby mogło się to wydawać. Wystarczy, że nasz portfel zajrzy do blockchaina raz na tydzień byśmy mogli czuć się bezpiecznie. W dzisiejszych czasach ciągle jesteśmy on-line. Jeśli już nawet jakimś cudem będziemy chcieli odciąć się od świata na dłuższy okres, to nasz portfel może delegować zadanie obserwacji blockchaina do usługi zwanej watchtower.

5. Onboarding. Chyba chodzi o to, że limit wielkości bloku w blockchainie nie pozwala zakładać tak wielu kanałów w tak krótkim czasie jak byśmy chcieli. Po pierwsze zarzut ten dotyczy bitcoina a nie samego LN, który może działać w oparciu o inne kryptowaluty. Po drugie wygląda na to, że problem ten da się obejść na kilka sposobów. Nie rozpracowałem jednak jeszcze tego tematu wystarczająco dokładnie.

6. No cold storage. No tak, sam LN nie ma czegoś takiego jak zimny portfel. Tylko, że samo LN działa przecież na bazie waluty, która jak najbardziej opcję zimnego portfela posiada. Co to w ogóle za zarzut, że sieć służąca dokonywaniu płatności nie posiada zimnego portfela? To tak jakby krytykować, że pieniądze w kasie w sklepie nie leżą w tym samym czasie w sejfie. No nie da się ich trzymać w sejfie, bo są używane.

7. LN nie jest jeszcze gotowy do użycia. Czy LN jest już gotowy? I tak i nie – z punktu widzenia masowego odbiorcy, jeszcze nie do końca. Działa już jednak w podstawowej wersji. Teraz jest idealny czas, by zakładać startupy związane z LN. Myślę, że wiele majątków powstanie dzięki nowym usługom, które wykorzystają nowe możliwości przyjmowania niewielkich płatności na globalną skalę.

8. LN jest skomplikowany. Tak, LN jest skomplikowaną technologią. No ale trudno! Co na to poradzimy, że nie ma prostej alternatywy? Niestety, żyjemy w skomplikowanym świecie, w którym Twój telefon jest współtworzony przez grube miliony osób na całym świecie i nikt nie wie od A do Z jak on dokładnie działa. Mało tego, coraz popularniejsze są rozwiązanie oparte o samo-uczące się sieci neuronowe, których działanie w ogóle nie jest znane, nawet gdyby zsumować całą ludzka wiedzę. Jako gatunek powinniśmy być dumni, że potrafimy tworzyć rzeczy tak skomplikowane. Nie dlatego, że chcemy, by były skomplikowane, ale dlatego, że muszą być skomplikowane by pełniły swoja rolę.

Więcej odpowiediz na różnorodne zarzuty pod adresem LN znajdziesz w artykule: “Obalamy mity o LN”: http://lightningnetwork.pl/2017/12/31/obalamy-mity-o-ln/


Jeśli uznałeś/uznałaś powyższy artykuł za wartościowy, zachęcam do wpłacenia jakiejkolwiek kwoty tutaj:


Będzie to dla mnie wskaźnik tego, ile osób faktycznie aktywnie korzystających już z LN czyta te artykuły i dla ilu osób są one na tyle wartościowe, że chce im się opłacić invoice.


Chcesz wiedzieć więcej o Lightning Network? Zapraszam na grupę Lightning Network Polska na facebooku.

Leave a Reply

Your email address will not be published.