Laszlo znów kupuje pizzę. Używając LN.

pizza_laszlo_2

 

Pamiętacie 2 pizze jako pierwszy w historii zakup za BTC? Laszlo Hanyecz dokonał pierwszego udokumentowanego zakupu zakupu pizzy płacąc wówczas za nią 10000 BTC (https://en.bitcoin.it/wiki/Laszlo_Hanyecz).  Postanowił ponownie kupić pizzę, tym razem używając Lightning Network.

Niestety, żadna pizzeria w jego okolicy nie przyjmuje jeszcze zapłaty przy użyciu LN, więc do całego procesu zaangażował swojego kolegę. Kolega więc musiał zapłacić pizzerii w sposób przestarzały (walutami FIAT), natomiast on koledze zapłacił już w formie transakcji LN. O ile kolega musiał podjąć ryzyko i opłacić pizze w pizzerii z góry, to kupujący ani myślał dokonywać płatności dopóki nie zobaczy i nie powącha pizzy przywiezionej przez kuriera. Całość odbyła się więc w kilku krokach:

1. Kupujący założył z kolegą kanał płatności

2. Kupujący zamówił pizzę a kolega opłacił ją w pizzerii walutą FIAT

3. Kolega w imieniu pizzerii wystawił kupującemu invoice (standard w przypadku sieci LN). Wraz ze stworzeniem invoice, kolega wygenerował tzw. perimage (wcześniej nazywaną liczbą R). Preimage jest tajną liczbą i zostanie ujawniona dopiero po opłaceniu wystawionego invoice.

4.  Kolega zdradził pizzeri 4 pierwsze i 4 ostatnie znaki preimage i zobowiązał pizzerię, że kurier dostarczy pizzę tylko pod warunkiem, że kupujący poda mu te znaki.

5. Kurier przyjechał do kupującego z pizzą i zażądał ustalonego wyżej hasła.

6. W celu otrzymania pizzy, kupujący musi poznać preimage (liczbę R), a żeby to zrobić musi opłacić otrzymany wcześniej invoice.

7. Kupujący po obejrzeniu pizzy opłacił otrzymany wcześniej invoice i w zamian otrzymał preimage (liczbę R). Podał pierwsze i ostatnie 4 znaki i w zamian otrzymał pizzę od kuriera.

Całość opisana bezpośrednio przez kupującego tutaj: https://lists.linuxfoundation.org/pipermail/lightning-dev/2018-February/001044.html. Laszlo załączył też zdjęcia na których widzimy również kartkę ze wspomnianymi 8 znakami: http://eclipse.heliacal.net/~solar/bitcoin/lightning-pizza/

 

Zakładając że kurier jest uczciwy i niezawodny, możemy uznać, że był to w zasadzie taki atomic swap. Kupujący używając sieci LN wymienił BTC na preimage, a następnie używając uczciwego kuriera wymienił preimage na pizzę. Co prawda użył do tego ustnej umowy z pizzerią zamiast smart contractu, ale niestety takie mamy czasy ;). Kto wie, może za kilkadziesiąt lat, gdy produkcja jak i dowóz pizzy będą w pełni zautomatyzowane i open source, być może wtedy kupowanie pizzy będzie niczym innym niż utworzeniem smart contractu a potem w pełni bezpiecznym atomic swapem pomiędzy nami a zautomatyzowaną pizzerią.  Tylko co wtedy będzie robił sanepid? Wyobrażacie sobie panie z sanepidu, które zamiast mierzyć odległość umywalki od śmietnika, przeglądają kod w poszukiwaniu błędów w procesie produkcji pełni zautomatyzowanego systemu?


Chcesz wiedzieć więcej o Lightning Network? Zapraszam na grupę Lightning Network Polska na facebooku.

One Response
  1. moses brodin

Leave a Reply

Your email address will not be published.