Co się stało 6-go grudnia

6grudnia
Witam gorąco moich czytelników po długiej przerwie. Niestety, ostatnio mam tak dużo na głowie, że nie powiadomiłem Was o ważnym wydarzeniu, które jak sądzę miało wpływ również na gwałtowny wzrost ceny bitcoina. Chciałbym jednak nadrobić zaległości i opisać owe wydarzenie jak i pokazać w którym momencie rozwoju Lightning Network się obecnie znajdujemy.

6 grudnia pojawił się wpis developerów LN:

https://medium.com/@lightning_network/lightning-protocol-1-0-compatibility-achieved-f9d22b7b19c4

Osobom, które nie wiedzą dokładnie jak przebiega proces tworzenia LN powyższy opis może się wydać nieco niejasny. Stąd postanowiłem przedstawić w sposób przystępny jak wygląda ten proces i co dokładnie oznaczają opisane powyżej informacje.

Lightning Network to pewna koncepcja wraz z bardziej lub mniej dopracowanymi szczegółami działania. Whitepaper opisujący LN przedstawia koncepcję w dość ogólnym zarysie (https://lightning.network/lightning-network-paper.pdf). Koncepcja wydaje się średnio skomplikowana, jednak diabeł tkwi w szczegółach. Szczegółów jest jednak dużo, co przekłada się na bardzo długi proces developmentu, czyli wdrażania koncepcji LN w życie. Dokładnie za miesiąc (14-go stycznia) upłyną 2 lata od wydania whitepapera, a my wciąż nie korzystamy z LN. Na szczęście wygląda na to, że zbliżamy się wreszcie do wydania pierwszej produkcyjnej wersji, ale o tym za chwilę.

Od czasu opublikowania whitepapera, za tworzenie Lightning Network wzięło się kilka grup. Jednym z pierwszych developerów był Mats Jerratsch, jednak został zatrudniony przez blockchain.com, który jednak zajął się czymś innym i dał Matsowi inne rzeczy do roboty. Szkoda. Do dzisiaj na placu boju pozostały 3 grupy: Lightning Labs (twórcy whitepapera), Blockstream oraz ACINQ.

Tak więc 3 grupy starają się jednocześnie wdrożyć koncepcję w życie. Lightning Labs pisze LN w języku Go, Blockstream w języku C++, a ACINQ w języku Scala. Mamy więc tą samą koncepcję zaprogramowaną w 3 różnych językach, przez 3 różne grupy. Jak wspomniałem whitepaper nie opisuje wszystkich szczegółów i każda z grup mogłaby odmiennie zaprogramować swoją wersję LN. Oznaczałoby to, że użytkownik LN napisanego przez Blockstream nie mógłby wysłać płatności do użytkownika korzystającego z wersji napisanej przez ACINQ. Na szczęście owym 3 grupom udało się dogadać na tyle, by tworzyć wersje kompatybilne. Każda z implementacji czy to pisana w Go, C++ czy Scali, różni się wewnątrz, ale są kompatybilne, a więc każda potrafi współpracować z innymi implementacjami. Nic dziwnego, że w takiej sytuacji tworzenie LN trwa niezwykle długo. Nie wystarczy tego po prostu napisać. Trzeba ugadywać wiele szczegółów, co z pewnością rodziło spory.

Wszystkie ustalenia i szczegóły działania zostały opisane w dokumencie o nazwie BOLT (Basis of Lightning Technology: https://github.com/lightningnetwork/lightning-rfc). Każda z grup tworzących LN dba, by ich implementacja spełniała wszystkie założenia opisane w tym dokumencie. Taka metoda pracy jest powolna, ale dzięki niej tworzone rozwiązanie może być wysokiej jakości a dzięki takiemu dokumentowi każdy może stworzyć własną implementację LN, która będzie poprawnie współdziałać z pozostałymi.

Co takiego zdarzyło się 6-go grudnia? Otóż zakończyły się testy potwierdzające, że wszystkie implementacje są zgodne z wymogami zawartymi w dokumencie BOLT. 6-go grudnia dokonano również pierwszej w historii płatności LN przebiegającej przez 3 różne implementacje. Wysłano bitcoiny przy użyciu implementacji od Lightning Labs, które za pośrednictwem implementacji od Blockstream trafiły do odbiorcy, który używał implementacji napisanej przez ACINQ. Użyto do tego prawdziwych bitcoinów z sieci głównej. Była to więc najprawdziwsza w świecie płatność! Dostępne jest nagranie z tego wiekopomnego wydarzenia: https://www.youtube.com/watch?v=a73Gz3Tvx3k

Jest to wersja oznaczona jako RC (release candidate), co oznacza, że kandyduje do tego, by trafić do rąk użytkowników już jako w pełni działający, przetestowany i bezpieczny “produkt”.

Dokładnie po tym wydarzeniu Bitcoin wystrzelił jak rakieta w górę i w 2 dni wzrósł z 13 tysięcy do ponad 18-tu. Być może to był przypadek, ja jednak wierzę, że ci naprawdę zasobni inwestorzy obserwują takie wydarzenia i zdają sobie sprawę z tej wielkiej zmiany jaka dokona się dzięki Lightning Network. Moim zdaniem wydarzenie z 6-go grudnia i nagłe wzrosty przez kolejne dwa dni to nie przypadek.

Jak długo przyjdzie nam jeszcze czekać na moment w którym LN stanie się użyteczny dla nas wszystkich? Nie podejmuję się jasnej odpowiedzi. Cicho liczę jednak na to, że będzie to 14-ty stycznia, a więc dokładnie 2 lata po wydaniu aktualnej wersji whitepapera. Czy się uda? Nie wiem, ale trzymam kciuki i jestem dobrej myśli.


Chcesz wiedzieć więcej o Lightning Network? Zapraszam na grupę Lightning Network Polska na facebooku.

10 Comments
 1. Maciej
  • rav3n_pl
   • Maciej
    • Cezary Dziemian
     • Mr Jansjo
 2. Jan
  • Mr Jansjo
   • Cezary Dziemian
 3. Marek
  • Cezary Dziemian

Leave a Reply

Your email address will not be published.