IOTA vs LN

iota

A co to jest? Pytają niektórzy widząc, że na liście coinmarketcap.com pojawiła się nowa kryptowaluta o nazwie IOTA.

IOTA jest walutą stworzoną z myślą o Internecie rzeczy. Obiecuje nielimitowaną wręcz przepustowość podobnie jak Lightning Network. Warto więc porównać dwie technologie.

Fundamentem nowej technologii ma być coś o nazwie “tangle” i w zasadzie cały whitepaper dotyczy tylko tego:

https://iota.org/IOTA_Whitepaper.pdf

W przeciwieństwie do LN, który zbudowany jest na bazie blockchaina, tangle ma blockchaina zastąpić. Dzięki użyciu tej rewolucyjnej technologii eliminowane jest kopanie, zaś same transakcje nie posiadają fee. Są kompletnie darmowe. Do tego ta skalowalność. Brzmi nieźle prawda? Ale co dokładnie możemy wyczytać z “białego papieru”?

Postaram się to opisać w miarę przystępny sposób na bazie tego co wyczytałem z whitepaperu. Nie daje więc 100% gwarancji na poprawność wszystkich informacji. To jest moja interpretacja dokumentu.

Przede wszystkim trzeba przyznać genialność tego dokumentu. Jest opatrzony wieloma wzorami, wygląda bardzo profesjonalnie. Każdy polityk wie, że najważniejsza jest prezencja. Co innego treść wypowiedzi. Po co wyborca ma wiedzieć co dokładnie polityk ma na myśli? Lepiej, żeby musiał się domyślać, bo dzięki temu wyborca sam dopasuje swoje domysły to tego co chciałby usłyszeć z ust lubianego przez siebie polityka. Mam wrażenie, że z tym whitepaperem jest podobnie. Odcina się od technologii Blockchain chcąc pokazać, że jest czymś zupełni innym. Jednak jeśli wgłębić się w temat, to okazuje się, że różnice wcale nie są tak wielkie. Postaram się więc wyjaśnić to prostszymi słowami porównując na razie IOTA do blockchaina. Na LN przyjdzie jeszcze czas.

Blockchain kopany jest w sposób bardziej scentralizowany. Kopalnia zbiera wszystkie transakcje i umieszcza w blockchainie współdzielonym przez innych. W IOTA transakcje są kopane raczej w pewnych grupach. Gdy ktoś chce wysłać transakcje wykonuje takie operacje:

1. Znajdź 2 inne transakcje, które czekają na potwierdzenie
2. Każdą z nich połącz ze swoją nową transakcję i użyj metody Proof-Of-Work wykopując w ten sposób dwie obce transakcje oraz umieszczając swoją jako czekającą na potwierdzenie.

Po tych dwóch operacjach, można powiedzieć, że potwierdziliśmy 2 obce transakcje oraz zgłosiliśmy naszą transakcję jako czekającą na potwierdzenie. W kolejnym kroku ktoś inny znów musi potwierdzić 2 inne transakcje (wykonać punkt nr. 1).  Wśród nich może być też nasza transakcja. Proces się powtarza. W ten sposób nasza transakcja zyskuje coraz więcej potwierdzeń, aż w końcu jest ich na tyle dużo, że odbiorca transakcji uznaje, że nie da się już jej wycofać.

Tak więc IOTA to w gruncie rzeczy pomysł na rozproszone kopanie. A co z fee? Nie ma jawnej opłaty transakcyjnej dla kopalni, ale skoro każdy musi wykopać cudze transakcje by wysłać swoją, to w pewnym sensie można powiedzieć, że płaci fee w naturze. Potwierdzanie odbywa się starą, dobra metodą Proof-Of-Work, nazwaną w dokumencie ” solve a cryptographic puzzle” dla zmylenia przeciwnieka ;). Oczywiście w takim przypadku dana transakcja nie jest potwierdzana pełną mocą sieci (jak np. w przypadku Bitcoina), tylko jakimś skromnym wycinkiem tej mocy. Wydaje się więc, że w miarę łatwo można wykonać double-spenda. W dokumencie są opisane mechanizmy jak temu zapobiec, ale niestety są one dla mnie niejasne. Ciekawe czy któryś z inwestorów je rozumie ;). Z resztą jak widać na reddicie inni tez mają wątpliwości i sprawa bezpieczeństwa jest niejasna:

https://www.reddit.com/r/Iota/comments/6gzkd2/iota_sounds_great_but_hows_the_security/

Ponadto w dokumencie nie ma już żadnych innych informacji np. w jaki sposób transakcje będą rozsyłane. Skąd odbiorca transakcji ma pewność, że w ogóle posiadam monety które wysyłam? Skąd wie, ile wysłana transakcja ma potwierdzeń, skoro za każdym razem potwierdza ją ktoś inny?

Co ciekawe na stronie można pobrać portfel lekki oraz pełny “full wallet”, który to portfel pełny miałby pobierać ten “tangle” a więc odpowiednik blockchaina. Więc czy jest to współdzielony rejestr tak jak blockchain, tylko o innej strukturze? No i co w tym kontekście dokładnie znaczy “lekki portfel”. Czy samo istnienie podziału na lekki i pełny portfel nie świadczy raczej o dość słabej decentralizacji?

IOTA jest technologią przewidzianą dla Internetu Rzeczy. Tylko ciężko oczekiwać, że nasza mikrofalówka będzie zmuszona użyć Proof-Of-Work dla potwierdzenia 2 innych transakcji, żeby wysłać swoją. Mikrofalówka miałaby raczej zaimplementowany “lekki portfel” i po prostu musiałaby odpytywać “full noda”. Tylko, że dokładnie w taki sam sposób można to zrobić korzystając ze sprawdzonego blockchaina. To nie jest sztuka osiągnąć skalowalność poprzez odpytywanie wąskiej grupy nodów.

Ciężko na razie ocenić czy IOTA faktycznie jest w stanie osiągnąć skalowalność taką jak Lightning Network przy porównywalnym poziomie bezpieczeństwa. Wiele rzeczy jest jeszcze niejasnych. Poza tym LN czerpie swoje bezpieczeństwo ze sprawdzonego w boju blockchaina. Co do IOTA na razie jest więcej pytań niż odpowiedzi. Trzeba jednak dać nowej technologii szansę i mógłbym powiedzieć, że może nawet byłaby przyszłością gdyby nie…. czas.

Powiedzmy sobie szczerze, jedną z największych bolączek krytpowalut jest czekanie na potwierdzenia. Na YouTube jest mały tutorial jak obsługiwać portfel IOTA i wygląda na to, że użytkownik czekał na potwierdzenie 10 minut. Na moje pytanie o realny czas oczekiwania na potwierdzenia zadane na reddicie na razie cisza.

Natychmiastowe potwierdzenia to jest MUST HAVE. Kryptowaluta, które tego nie posiada nie zawojuje świata choćby nawet obsługiwała Internet Rzeczy i była wbudowana w każdy samochód. Byłoby super, gdyby samochód sam opłacił parking przed wjazdem, ale czy parking powinien czekać 10 minut na potwierdzenie zanim podniesie szlaban?


Chcesz wiedzieć więcej o Lightning Network? Zapraszam na grupę Lightning Network Polska na facebooku.

Leave a Reply

Your email address will not be published.