Ruszyła sygnalizacja SegWit dla Litecoina

official_litecoin_logo_with_text

Podczas gdy poparcie dla Segregated Witness w Bitcoinie zaczyna… spadać, do wyścigu ruszył stary, poczciwy Litecoin. W przypadku Litecoina wystarczy zaledwie 75% poparcia, by poprawka weszła w życie i dała tym samym szansę na wdrożenie Lightning Network w Litecoinie. W chwili obecnej kopalnie mogą sygnalizować swoją gotowość do użycia SegWit. O tym czy dana kopalnia jest gotowa na wdrożenie Segregated Witness informuje wraz z wykopanym blokiem. Postępy możemy śledzić choćby na poniższym wykresie na stronie http://litecoin-segwit.info/. Póki co jedynie małe kopalnie zgłaszają już swoje wsparcie. Więksi zapowiadają, że również zasygnalizują poparcie dla Segregated Witness, ale potrzebują czasu na odpowiednie testy i przystosowanie się do zmiany. Przykładowo największa kopalnia F2Pool planuje zgłosić wsparcie dla Segregated Witnness za mniej-więcej 2 tygodnie. Kopalnia ta posiada około 40% mocy, więc gdy to się stanie, wsparcie dla Segregated Witness w Litecoinie prawdopodobnie ponad dwukrotnie przeskoczy to, które obecnie ma Bitcoin. Myślę, że będzie to moment w którym o Litecoinie zacznie się mówić całkiem sporo. Z resztą… na reddicie mówi się już teraz.

Niemało jest postów w których użytkownicy piszą o tym, że pierwszy raz inwestują w Litecoinia, właśnie ze względu na SegWit. Widać wyraźne ożywienie wśród społeczności i nadzieję na wzrost wartości. Wiele będzie jednak zależało od kopalni oraz samych górników. Wielu planuje zmienić kopalnię na taką, która zgłosi wsparcie dla Segregated Witness.

Z resztą różne kopalnie mają zróżnicowane podejście do tematu, przykładowo kopalnia LitecoinPool robi wewnętrzne głosowanie wśród swoich górników i wyniki prezentuje w formie ładnego wykresu: https://www.litecoinpool.org/news?id=71. W chwili obecnej ilość górników na TAK wynosi 20%. Niby niewiele, ale to dlatego, że większość jest w tej kwestii bierna (przynajmniej na razie). Warto zwrócić uwagę na to, ilu górników wskazało jawnie, że nie chce SegWita. Ilość górników na NIE wynosi zaledwie 0.4%. Kopalnia podchodzi do tematu tak, że zgłasza chęć aktywacji SegWit’a w takim stopniu w jakim chcą tego jej górnicy. Tzn. jeśli 20% górników chce aktywacji, to kopalnia zgłosi to w 20% wykopanych przez siebie bloków.

Przydatna może się również ta stronka https://www.litecoinpool.org/pools. Widzimy tutaj rozkład mocy z podziałem na kopalnie a pod nim tabelkę z ostatnio wykopanymi blokami. Kolumna “S” wskazuje wsparcie dla Segregated Witness.

Warto przy okazji wyjaśnić pewne rozbieżności na stronach podających aktualne wsparcie dla SegWit. Przykładowo na tej stronie: http://litecoinblockhalf.com/segwit.php podana liczba jest o wiele niższa. Wiąże się to z tym, że mamy tutaj średnią z aż 8064 bloków, co oznacza, że jest to średnia z 2 tygodni. Przy rosnącym wsparciu dla SegWit wartość na tej stronie zawsze będzie niższa (byłaby taka sama, gdyby wsparcie zatrzymało się na konkretnym poziomie). Wydaje się to trochę nielogiczne by uśredniać wyniki z okresu ostatnich 2 tygodni (2 tygodnie temu zgłoszenie wsparcia dla SegWit nie było nawet możliwe). Wiąże się to jednak z tym jak zaprogramowana jest opcja przełączenia się na SegWit. Litecoin zaprogramowany jest tak, że sprawdza poparcie dla SegWit na przestrzeni ostatnich 2 tygodni. Gdy średnia w ciągu ostatnich 2 tygodni wyniesie co najmniej 75% wówczas przełączenie na SegWit będzie przesądzone. Każdy będzie wówczas wiedział, że SegWit nastąpi i dostanie jeszcze kolejne 2 tygodnie na dostosowanie się.

 


Chcesz wiedzieć więcej o Lightning Network? Zapraszam na grupę Lightning Network Polska na facebooku.

 

3 Comments
  1. Edwin
  2. Alex

Leave a Reply

Your email address will not be published.