Wyszła wersja Alpha od Lightning Labs!

alpha

Wreszcie! Wydana została w końcu wersja alpha Lightning Network. Mówimy tu o wersji stworzonej przez Lightning Lab, a więc najsilniejszego zespołu związanego z samymi pomysłodawcami tego genialnego rozwiązania. Myślę, że czytelnikom tego bloga nie trzeba tłumaczyć jak ważna jest to informacja.

Wersja Alpha sieci Lightning wymaga do swojego działania poprawki Segregated Witness. Posiada wszystkie podstawowe funkcjonalności, co oznacza że:

  • Jest trustless (nie wymaga zaufania, bo wszystko opiera się na wymianie między uczestnikami zwyczajnych bitcoinowych transakcji)
  • Jest zdecentralizowana
  • Ściśle strzeże prywatnosci (komunikacja pomiędzy węzłami jest zaszyfrowana, a żaden pojedynczy węzeł nie zna całej trasy, którą idzie płatność)

Oczywiście wszysto zweryfikują testy. Zobaczymy również faktyczny czas przesyłu środków. Nie wiem czy jest to wersja która może działać z więcej niż jednym blockchainem. Podejrzewam że nie, ale nie od razu Rzym zbudowano.

Lightning Network stworzony jest w języku Go, ale dzięki temu, że używa gRPC, bez problemu można wygenerować do niego API w językach C++, Java, Python, Go, Ruby, G#, Node.js, Objective-C i PHP.

Nie chcę przepisywać wszystkich inforacji, więcej info tutaj: http://lightning.community/release/software/lnd/lightning/2017/01/10/lightning-network-daemon-alpha-release/

Wygląda na to, że rok 2017 będzie przełomowy. Kryptowaluty w końcu będą w stanie konkurować z przelewami krajowymi i kartami płatniczymi.

Szkoda, że wprowadzenie Segregated Witness w Bitcoinie nie idzie na razie do przodu, ale i tym nie należy się specjalnie przejmować. Już 28-go zacznie się głosowanie nad SegWitem dla Litecoina, a dla takich platform jak choćby Ehereum zastosowanie LN jest możliwe już teraz. Jest to jedynie sprawa odpowiednio napisanych kontraktów.

Prędzej czy później LN stanie się cross-blockchain i umożliwi przesyłanie monet z jednego blockchaina do drugiego. Myślę, że wówczas jest spora szansa, że powstanie waluta, w której zamiast jednego blockchaina, byłyby ich tysiące (w ramach jednej waluty). Taka waluta znowu mogłaby być trustless, tak jak Bitcoin na początku, ale o tym w kolejnym artykule.

 


Chcesz wiedzieć więcej o Lightning Network? Zapraszam na grupę Lightning Network Polska na facebooku.

Leave a Reply

Your email address will not be published.