Głosowanie nad Segregated Witness

hash_distribution

Od kilku dni kopalnie mogą sygnalizować swoją gotowość na użycie poprawki Segregated Witness (w skrócie SegWit). Długo wyczekiwana i jednocześnie kontrowersyjna poprawka wejdzie “w życie” wraz z osiągnięciem akceptacji na poziomie 95%. Jest to bardzo wysoki próg i jego osiągnięcia nie szybko się doczekamy.

W chwili obecnej możliwa jest zmiana identyfikatora transakcji nawet takiej, która jest już podpisana. Ponadto samo podpisanie transakcji również zmienia jej identyfikator. Nie wnikając w szczegóły, dość powiedzieć, że jest to dość uciążliwa ułomność bitcoina, którą wyeliminować ma właśnie SegWit. Stąd więc wydawać by się mogło, że tego typu poprawka powinna przejść bez większych problemów. Problem jednak w tym, że toczy się spór na temat wielkości bloków i SegWit może paść ofiarą tego sporu.

W działającym Segregated Witness transakcje są mniejsze (bo nie zawierają w sobie podpisu) i dzięki temu więcej transakcji mieści się w bloku. Nie jest to jednak najważniejsza cecha, a raczej miły skutek uboczny. Dużo ważniejsze jest, że SegWit uniemożliwia zmianę identyfikatora transakcji nawet gdy mówimy o transakcji jeszcze nie podpisanej. Dzięki temu daje to większe możliwości w operowaniu transakcjami poza łańcuchem bloków a w konsekwencji umożliwia wprowadzenie takich rozwiązań jak Lightning Network. SegWit sprawia więc, że zwiększenie rozmiaru bloku nie jest absolutnie konieczne, jednak większe bloki byłyby korzystne nawet z działającym SegWit. Przepchnięcie opcji zwiększenia limitu bloku jest więc łatwiejsze bez SegWit i być może dlatego część kopalń może się starać zablokować wprowadzenie tej poprawki. Nie jest to specjalnie trudne, jako że wymagana jest zgoda aż 95% kopalni na jej wprowadzenie. Wystarczy więc nieco ponad 5% sprzeciwu, by zablokować SegWit, co nie wydaje się czymś bardzo trudnym do osiągnięcia.

Oprócz tego, że część kopalń może nie chcieć SegWita w ogóle, część może też zwlekać ze względu na niedostosowanie swojego oprogramowania lub zwykłą niechęć do zmian. Wszystko to sprawia, że akceptacja przez owe 95% może potrwać naprawdę długo. Bieżące postępy można śledzić na poniższym wykresie:

https://bitcoincore.org/en/segwit_adoption/

Obecna wersja Bitcoin Core jest zaprogramowana tak, że jeśli w przeciągu roku 95% próg nie zostanie osiągnięty, to poprawka zostanie odrzucona. Spowodowałoby to, że bitcoin stanie się zbyt przestarzały w stosunku do innych kryptowalut. Nie były to korzystne ani dla samego bitcoina ani dla kryptowalut w ogóle. Jest jednak szansa, że problem rozwiąże się na kilka sposobów:

  • Developerzy Core podniosą jednak limit bloku
  • Doveloperzy Core obniżają próg np. z 95% do 85%
  • Przeciwnicy SegWit stracą na sile i poprawka jednak przejdzie

Chcesz wiedzieć więcej o Lightning Network? Zapraszam na grupę Lightning Network Polska na facebooku.

Leave a Reply

Your email address will not be published.