Spirala niepotwierdzonych transakcji

spirala

Limit bloku ustalony na 1MB coraz częściej daje się we znaki użytkownikom Bitcoina. W chwili pisania tego artykułu sieć Bitcoin jest już od kilkunastu godzin przeciążona z kilkudziesięcioma tysiącami niepotwierdzonych transakcji. Wieczorem 26-go października liczba niepotwierdzonych transakcji wynosiła ponad 60 tysięcy. Nie wiem ile jest w momencie w którym czytasz ten artykuł, ale zawsze można sprawdzić to choćby tutaj: https://blockchain.info/pl/unconfirmed-transactions

Podobne historie miały już miejsce w przeszłości, jak choćby 8 lipca 2015 roku, gdy w sieci wisiało aż 80 tysięcy niepotwierdzonych transakcji. Dużo częściej zdarzają się mniejsze zapchania sieci i zazwyczaj zbiegają się w czasie ze znacznymi wzrostami ceny BTC na giełdach. Stwarza to dość dziwne wrażenie – cena rośnie pomimo, że sieć się zapycha. Relacja jest jednak nieco inna. Prawdopodobnie to własnie wzrost ceny jest przyczyną zapychania się sieci. Wzrost ceny często wywołuje większą aktywność zarówno po stronie tych, którzy chcą zrealizować zyski jak i tych, którzy chcą “załapać się na odjeżdżający pociąg” wierząc ze to początek jakiegoś dłuższego trendu. Zapychanie się sieci nie wywołało jednak nigdy większego strachu i mogło co najwyżej zniechęcić niektórych do kupna co prowadziło do lekkiego złagodzenia wzrostów wartości BTC. Wydawać by się więc mogło, że zapychanie się sieci nie odstrasza ani nie zniechęca kupujących. Ale czy tak będzie zawsze?

Oczywiście, można nie przejmować się ilością niepotwierdzonych transakcji jeśli wiemy, że prędzej czy później się ona zmniejszy. Pomyślmy jednak co by się stało gdyby ilość nowych transakcji zaczęła przychodzić w takim tempie, ze inwestorzy zaczęliby bać się,żze do potwierdzenia tysięcy czekających transakcji nie dojdzie nigdy. Dotychczas wzrost ceny BTC powodował wzrost obrotów na giełdach a tym samym zapychanie się sieci. Co by się stało gdyby inwestorzy wystraszeni faktem, ze sieć może się już nigdy nie odepchać zaczęli wysprzedawać bitcoiny? Spowodowałoby to gwałtowny spadek ceny w efekcie czego nastąpiłby wzrost obrotów na giełdach, co prowadziłoby do jeszcze większego zapchania sieci. Jeszcze większe zapchanie sieci to jeszcze większe obawy, jeszcze większa sprzedaż, większe obroty i większe zapchanie sieci. Tego typu spirala mogłaby doprowadzić do istnego krachu na bitcoinowych gieldach i kilkukrotnych spadków wartości BTC.

Jesteśmy więc w bardzo dziwnym momencie. Z jednej strony na horyzoncie mamy olbrzymie zmiany na plus dzięki Segragated Witness. Z drugiej strony ryzyko zablokowania tych zmian przez Bitcoin Unlimited oraz opisane powyżej ryzyko spirali niepotwierdzonych transakcji i tym samym krachu na giełdzie.

Można się spierać czy korzystniejsze jest zwiększenie limitu bloku, czy wprowadzanie Segragated Witness, jednak w tej chwili istnieje ryzyko, że nie uda się ani jedno ani drugie! To byłoby fatalne dla Bitcoina i tego sobie ani państwu NIE życzę.


Chcesz wiedzieć więcej o Lightning Network? Zapraszam na grupę Lightning Network Polska na facebooku.

One Response
  1. Krzysztof Piech

Leave a Reply

Your email address will not be published.