Raiden nadchodzi

raiden

Idea Lightning Network dość szybko doczekała się prób implementacji takich jak Thunder rozwijany przez blockchain.info czy mniej znane jak Éclair czy Amico Pay. Problem w tym, że wszystkie te implementacje nie mogą być na razie użyte, ponieważ w chwili obecnej Bitcoin nie zawiera kilku niezbędnych funkcji. Wejdą one w pakiecie zmian zwanych Segregated Witness. Co prawda Segragated Witness został już dodany do najnowszej wersji Bitcoin Core, ale nie jest jeszcze aktywny. Na użycie Lightning Network dla Bitcoina przyjdzie nam więc jeszcze poczekać.

Są jednak inne kryptowaluty, w których Lightning Network mógłby działać już dzisiaj. Jedną z bardziej znanych rozwiązań jest Ethereum. Odpowiednik sieci Lightning dla Ethereum jest już tworzony od prawie roku i nazywa się Raiden. Jak obiecują twórcy, już w trzecim kwartale tego roku powstanie wersja Alpha. Oczywiście w tak delikatnej materii jak system płatności od wersji Alpha do wersji w pełni użytkowej droga daleka. Być może jednak Raiden dla Ethereum będzie szybciej niż Lightning dla Bicoina. Być może dobrze by było gdyby Raiden był pierwszy i wziął na siebie ciężar królika doświadczalnego. Pomysł niezły zwłaszcza, że twórcy Ethereum mają dość wyluzowane podejście w kwestii naprawiania błędów.

Jednak niezależnie od tego kto będzie pierwszy, gdy już zacznie działać Lightning, Raiden i inne “błyskawiczne” sieci, prawdopodobnie z czasem dojdzie to pewnego rodzaju integracji i będziemy mogli płacić np. ETH tam gdzie przyjmują BTC i na odwrót. Z resztą już sami twórcy Raidena obiecują, że będzie “działał z każdym żetonem który spełnia ustandaryzowane API Ethereum” i jako jedną z zalet podają, że Raiden umożliwi powstanie “Szybkich zdecentralizowanych giełd”. Poza tym twórcy chwalą się tym samym co w innych sieciach opartych na pomyśle Lightning. Piszą o milionach transakcji na sekundę, z których każda trwa ułamki sekund.

Czas pokaże które implementacje będą najlepsze, ale sam fakt, że tak wiele różnych grup zabiera się za Lightning Network świadczy o tym, że sama koncepcja jest dobra i potrzeba jedynie czasu na jej wdrożenie.


Chcesz wiedzieć więcej o Lightning Network? Zapraszam na grupę Lightning Network Polska na facebooku.

One Response
  1. Krzysztof Piech

Leave a Reply

Your email address will not be published.