Dlaczego Lightning?

Na flagę

Oto i pierwszy artykuł na stronie poświęconej Lightning Network. Skąd pomysł, by założyć takiego mini bloga? Odpowiedź znajdziesz w tym artykule. 

Lightning Network to nowa idea postrzegana przez wielu po prostu jako jakaś łata na Bitcoina i to o wątpliwej funkcjonalności. Ja jednak uważam, że Lightning Network to coś o wiele wiele więcej. Być może w przyszłości stanie się czymś większym i bardziej rozpoznawalnym do samego Bitcoina. Na wstępie zaznaczę, że w poniższym artykule postaram się nakreślić powody dla których z optymizmem patrzę na Lightning Network. Znajdują się tutaj moje opinie, których nie będę starał się w tym miejscu udowodnić (będę to robił w kolejnych artykułach).

Czym jest Lightning Network w dwóch zdaniach? Jest to nowy pomysł na to jak można płacić przy użyciu Bitcoina (i innych kryptowalut) taniej i szybciej niż dotychczas. Powiem więcej – jest to pomysł na system płatności szybszy od przelewów bankowych i tańszy od płatności kartą, dostępny na całym świecie i niesamowicie efektywny. Ale od początku…

Bitcoin został stworzony jako alternatywa do systemu bankowego. Ma całą masę atutów takich jak dokładnie określona malejąca podaż nowych monet, niezależność od jakichkolwiek instytucji jakiegokolwiek kraju, jasne i przejrzyste zasady funkcjonowania. Jako waluta jest po prostu świetny ale już jako system płatności wypada gorzej. Dla przypomnienia dodam, że każda transakcja w sieci Bitcoin jest weryfikowana i archiwizowana przez wiele niezależnych ośrodków na całym świecie. Każda transakcja jaka kiedykolwiek została dokonana jest powielona w łańcuchu bloków wielokrotnie w każdym węźle sieci Bitcoin. Sprawia to, że informacja ta jest praktycznie niezniszczalna. Niestety ta zaleta jest jednocześnie wadą. Takie powielanie informacji jest możliwe gdy mamy do czynienia z kilkoma transakcjami na sekundę (jak obecnie w sieci Bitcoin). Przy tysiącach transakcji na sekundę (a tyle obsługuje na przykład Visa) to jest zwyczajnie niemożliwe. Tak, komputery i Internet są szybkie, ale nie aż tak szybkie. Bitcoin w obecnym kształcie nie ma szans by trafić pod tzw. strzechy. Jest zwyczajnie za wolny i za drogi. Już teraz standardowa opłata za transakcję wynosi kilkadziesiąt groszy a w wielu przypadkach odstrasza również czekanie na potwierdzenia.

Zaczęło pojawiać się pytanie po co ktokolwiek miałby używać bitcoina jeśli będzie on droższy i mniej wygodny niż tradycyjne formy płatności. Nie każdego przekonują argumenty czysto ideologiczne, większość osób nie obawia się bankructwa swojego banku. Póki co bitcoin trafił w pewną bardzo wąską niszę odbiorców. Mówimy tu o jednym promilu ludzi na świecie. A co z całą resztą?

Całe szczęście dwójka panów Joseph Poon i Thaddeus Dryja opracowali sposób na to, by płatność bitcoinem stała się niezwykle szybka i tania bez pozbywania się najważniejszych atutów tej waluty. Szczegóły techniczne będę umieszczał w kolejnych artykułach. To co jest istotne, że jeśli uda się wdrożyć Lightning Network, to płatność bitcoinem nagle stanie się bezkonkurencyjna na rynku. Nagle powstanie system płatności, który nie tylko nie zna ograniczeń geograficznych ale jest też najszybszy i najtańszy.

Jest też bardzo prawdopodobne, że sieć Lightning wyjdzie poza obszar samego Bitcoina i zacznie działać również w odniesieniu do innych kryptowalut. Efekt może więc być taki, że tam, gdzie sprzedawca przyjmuje BTC będzie można zapłacić praktycznie dowolną inną kryptowalutą i to po korzystnym kursie wymiany. Z całą pewnością na ten temat również powstanie oddzielny artykuł.

Poza tym ciężko będzie na nowo wskrzesić zainteresowanie mainstreamu bitcoinem. W ogólnej świadomości bitcoin to coś, co było i… zniknęło. Pewnie cała masa osób myśli że ta waluta już nie funkcjonuje skoro się o niej nie mówi. Stąd właśnie potrzeba by powiedzieć o czymś nowym i tym czymś nowym ma szansę stać się Lightning Network.

W najbliższym czasie mam w planach dodanie kilku artykułów:

  1. Przystępny opis jak działa Lightning Network (mniej więcej to samo co wrzuciłem na stronę bitcoin.pl: http://bitcoin.pl/wiadomosci/techniczne/1265-wszystko-co-powinienes-wiedziec-o-lighting-network
  2. Odpowiedzi na wątpliwości i zarzuty w stosunku do sieci Lightning
  3. Czy Lightning Network może poprawić bezpieczeństwo giełd

Oprócz tego wrzucę od czasu do czasu jakiś news, więc osobom zainteresowanym tematem polecam śledzić co się tutaj dzieje.


Chcesz wiedzieć więcej o Lightning Network? Zapraszam na grupę Lightning Network Polska na facebooku.

Leave a Reply

Your email address will not be published.